Utrata przytomności u dziecka jest bardzo stresującym zdarzeniem dla rodziców, opiekunów, ale i dla przypadkowych świadków. Poświęć kilka minut, by dowiedzieć się, jak ocenić, czy dziecko jest nieprzytomne, jak prawidłowo udrożnić drogi oddechowe oraz jak ułożyć je w pozycji bezpiecznej.

Spis treści:

Zasłabnięcie a omdlenie

Zasłabnięcie i omdlenie są jedynie objawami różnych schorzeń i zwykle stanowią niegroźne incydenty, ale czasem bywają oznakami poważnego schorzenia. Najczęściej omdlenie wywołane jest zmniejszeniem przepływu krwi przez mózg. Brak jest dokładnych statystyk dotyczących omdleń wśród dzieci, ale szacuje się, że około 20–40% dzieci i młodzieży przed ukończeniem 18. roku życia wystąpił przynajmniej jeden incydent omdlenia. Urazy związane z upadkiem po omdleniu dotyczą ok. 16-35% pacjentów.

Omdlenie często mylone jest z zasłabnięciem. Omdlenie to stan, w którym poszkodowany nagle traci przytomność. Ma gwałtowny początek, ustępuje zwykle samoistnie. Mija szybko, zwykle po maksymalnie 20 sekundach. Powstaje pod wpływem czynników kardiologicznych, emocjonalnych i neurologicznych. Zasłabnięcie bez całkowitej utraty przytomności to stan przedomdleniowy.

W stanie przedomdleniowym skuteczne może być szybkie położenie dziecka i podniesienie nóg do góry lub ściskanie mięśni nóg i rak tak aby zwiększyć ciśnienie krwi i zapobiec omdleniu.

Omdlenie często poprzedzone jest tzw. objawami prodromalnymi, do których zaliczamy: uczucie gorąca, zawroty głowy, nadmierna potliwość, duszność, kołatanie serca, mroczki przed oczami. Osoba, która zasłabła lub jest tuż przed omdleniem, ma poczucie utraty kontaktu z otoczeniem. W przypadku dziecka szczególnie ważne jest, żeby zapobiec upadkowi. Skóra dziecka staje się blada. Czasem pojawia się drżenie mięśni. Dziecko może przestać reagować na bodźce zewnętrzne, takie jak głos czy dotyk i stracić równowagę.

Chwilowa utrata przytomności u dziecka – przyczyny

Przyczyny utraty przytomności można podzielić na:

  • urazowe, związane na przykład z urazem głowy,
  • nieurazowe, kiedy przyczyną utraty przytomności nie jest uraz.

Najczęściej omdlenia są związane z przemijającym niedokrwieniem mózgu. Dzieci, szczególnie te młodsze, mogą zasłabnąć pod wpływem różnych czynników: bólu, strachu, stresu, wysokiej gorączki, wymiotów, zatrucia, odwodnienia. Z drugiej strony dzieci często ulegają urazom, gdyż aktywnie odkrywają świat. Chociaż to rzadkie u dzieci, niektóre wrodzone wady serca lub inne problemy kardiologiczne mogą prowadzić do utraty przytomności. Omdlenia odruchowe są najczęstszą przyczyną omdleń w młodym wieku, zwłaszcza u nastolatków w fazie intensywnego wzrostu. W przypadku długiego stania na baczność albo nagłego powstania z pozycji siedzącej do stojącej, znaczna objętość krwi pozostaje w dolnych częściach ciała. Do głowy, a więc także i do mózgu, napływa za mało krwi.

Utrata przytomności – pierwsza pomoc

W momencie, gdy dziecko traci przytomność, istotne jest szybkie działanie. Postępowanie przy utracie przytomności u dziecka wygląda jak poniżej:

  1. Sprawdź bezpieczeństwo. Upewnij się, że Ty oraz dziecko jesteście bezpieczni, nie ulatnia się gaz, ani nie grozi Wam inne niebezpieczeństwo.
  2. Sprawdź, czy dziecko reaguje na głos, dotyk, ból. Po imieniu zapytaj, czy Cię słyszy, delikatnie szturchnij.
  3. Przy braku reakcji dziecka – wezwij karetkę, a najlepiej poproś o to kogoś obecnego przy zdarzeniu. Jak wezwać karetkę – dowiesz się z tego artykułu: Wezwanie pogotowia
  • Połóż dziecko na plecach i udrożnij jego drogi oddechowe. Przytrzymaj jedną ręką czoło, a dwa palce połóż na żuchwie, odchylając delikatnie głowę do tyłu.
  • Oceń oddech. Pochyl się nad dzieckiem i sprawdź, czy oddycha i czy widoczne są ruchy klatki piersiowej.
  • Jeżeli dziecko oddycha, ułóż je w pozycji bocznej ustalonej. Dzięki temu nie udławi się śliną, wymiotami ani zapadającym językiem.
  • Monitoruj stan dziecka. Przykryj nieprzytomnego kocem, by mu było ciepło. Kontroluj, czy oddycha min. co 30 sekund w oczekiwaniu na ambulans.
  • Jeśli dziecko nie oddycha- przejdź do resuscytacji. Schemat RKO u dzieci poznasz w tym wpisie: RKO u dziecka
utrata przytomności u dziecka

Mimo że utrata przytomności wygląda groźnie, to jeżeli nie doszło do urazu czaszki przy upadku, takie omdlenie nie wiąże się z żadnymi powikłaniami. Warto jednak dziecko, które straciło przytomność, pokazać lekarzowi, by wykluczył uraz lub poważne przyczyny zdarzenia. Nie wahaj się, by zadzwonić po pomoc medyczną, aby zapewnić dziecku jak najszybszą opiekę. Po odbyciu kursu pierwszej pomocy będziesz lepiej przygotowany na sytuacje kryzysowe związane z dziećmi. Skorzystaj z naszej oferty. Mamy dla Ciebie profesjonalnie przygotowany kurs pierwszej pomocy online, który gwarantuje 100% zadowolenia. Przekonaj się sam, jak skutecznie i szybko można udzielić pierwszej pomocy dziecku, by ocalić jego życie i zdrowie, Żeby dowiedzieć się więcej o naszym kursie, kliknij tu:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *