Szkło, kawałek drewna, metalowy pręt, plastikowa rurka – tego typu przedmioty mogą wbić się w ludzkie ciało w wyniku upadku, nieuwagi, niewinnej, dziecięcej zabawy. Ciało obce tkwiące w ranie wymaga specjalnego traktowania przez udzielającego pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Jak w takim przypadku wygląda prawidłowe udzielenie pierwszej pomocy? Czego absolutnie nie wolno robić? Jakich materiałów opatrunkowych należy użyć? Wszystko Ci wyjaśnię.

Spis treści:

Ciało obce w ranie – przyczyny

Może Ci się wydawać, że takie sytuacje są rzadkością, jednak z naszego doświadczenia wynika, że ciało obce w ranie nie jest wcale rzadko spotykaną przyczyną urazu i powodem wezwania zespołu ratownictwa medycznego. Czasem jest skutkiem wypadku samochodowego, wypadku przy pracy, nieszczęśliwego upadku albo uderzenia w przeszklone drzwi. Powierzchowne, drobne skaleczenia nie stanową większego problemu, natomiast głębokie, krwawiące rany z wbitym przedmiotem wymagają profesjonalnej pomocy. Jeżeli stało się tak, że Twoje dziecko doznało takiego urazu w domu albo na spacerze, zachowaj zimną krew. Widok może być przerażający, ale nie panikuj. Od Twojego prawidłowego działania zależy wiele, więc koniecznie przeczytaj, jak należy postępować krok po kroku. Dowiesz się także, kiedy obligatoryjnie musisz wezwać ambulans.

Przedmiot wbity w ciało – pierwsza pomoc przedmedyczna

Najważniejszą zasadą dotyczącą zaopatrywania rany z wbitym ciałem obcym:

NIE USUWAJ SAMODZIELNIE PRZEDMIOTÓW WBITYCH W RANĘ!

Musi to zrobić lekarz w warunkach szpitalnych. Dlaczego jest to takie ważne? Jeżeli zrobisz to na własną rękę, chcąc dobrze, możesz tylko zaszkodzić poszkodowanemu. Nieprofesjonalne wyciągnięcie takiego ciała obcego grozi uszkodzeniem tkanek: ścięgien, naczyń krwionośnych, nerwów. Czasem istnieje ryzyko uszkodzenia narządów wewnętrznych. Tym samym pogorszysz tylko sytuację i utrudnisz późniejsze gojenie rany. Co najważniejsze jednak, po wyciągnięciu przedmiotu może nasilić się krwawienie. Jest to istotne szczególnie w przypadku ran klatki piersiowej i brzucha. Ciało obce stanowi pewnego rodzaju „korek”, który tamuje wypływ krwi, uciskając tkanki i naczynia. Krwotok z tętnicy będzie trudny do opanowania. Zostaw to więc profesjonalistom. W tym przypadku pomoc przedmedyczna sprowadza się do zabezpieczenia miejsca urazu.

Schemat postępowania ciało obce w ranie

  1. Zabezpiecz ranę poprzez okrycie jałowym opatrunkiem i ustabilizowanie wbitego przedmiotu. Najlepiej wykorzystać do tego dwa zwinięte bandaże włożone z obu boków przedmiotu. Trzecim bandażem obwiąż delikatnie miejsce, uważając, by nie poruszyć ciała obcego. Nie można doprowadzić do jego wysunięcia ani wsunięcia się głębiej. Przy opatrywaniu ran w nagłych przypadkach nie ma znaczenia poprawność techniki bandażowania ani sterylność opatrunków.
  2. Najważniejsze jest, żebyś szybko i dokładnie ustabilizował wbity przedmiot.
  3. Jeżeli występuje krwawienie, tamuj je. Zastosuj opatrunek uciskowy. Więcej o krwotoku i metodach jego tamowania.
  4. Ustabilizuj część ciała, której dotyczy uraz. To ważne, by przedmiot nie przemieścił się. W razie przesiąkania krwi zabezpiecz ranę kolejną warstwą opatrunku.
  5. Taka rana powinna zostać profesjonalnie oczyszczona i zaopatrzona przez personel medyczny.
ciało obce w ranie

Ciało obce w ranie – kiedy wezwać ambulans

Czasem konieczne jest jak najszybsze wezwanie pomocy. Zadzwoń pod numer 112 albo 999, gdy ciało obce znajduje się w okolicy:

  • głowy,
  • szyi,
  • klatki piersiowej,
  • brzucha.

Nie próbuj transportować samodzielnie takiego pacjenta! Transport karetką będzie bardziej odpowiedni i zapobiegnie powiększeniu urazu. Lekarz lub ratownicy medyczni ocenią uraz pod kątem uszkodzeń poszczególnych tkanek i ewentualnych skutków tych uszkodzeń.

Sprawdź już dzisiaj, czy w swojej apteczce masz odpowiednią ilość bandaży i jałowych opatrunków. Spróbuj przećwiczyć ze swoim dzieckiem opatrywanie takiej rany. Jeżeli obawiasz się sytuacji, w której będziesz musiał udzielić pierwszej pomocy np. swojemu dziecku, wnuczkowi, podopiecznemu, sprawdź nasz kurs pierwszej pomocy dzieciom online.

  • Bez marnowania czasu – krótkie, treściwe lekcje w formie video.
  • Bez wychodzenia z domu – dostęp online, gdziekolwiek jesteś.
  • Bez wątpliwości – gwarantujemy w pełni aktualną, profesjonalną wiedzę, popartą naszym wieloletnim doświadczeniem w ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia.

Nie czekaj, zacznij dbać o bezpieczeństwo swoich bliskich już dzisiaj!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *