Podczas spacerów w jesienne lub zimowe dni zastanawiasz się, czy Twoje dziecko się nie wychładza. Nie tylko ze względu na ewentualny katar i późniejszą gorączkę powinniśmy dbać o to, by dzieci traciły zbyt dużo ciepła. Nadmierne wychłodzenie (hipotermia) może stanowić stan zagrożenia zdrowia i życia dla dziecka.
Jak prawidłowo ubrać dziecko, rozpoznać wychłodzenie oraz ogrzewać dziecko w przypadku wystąpienia hipotermii dowiesz się w naszym kursie Pierwsza Pomoc Dzieciom.
Spis treści:
- Czym jest hipotermia?
- Hipotermia, wychłodzenie u niemowląt. Przyczyny.
- Hipotermia u niemowląt – Jak rozpoznać?
- Wychłodzenie – jak ogrzać niemowlę.
- Wychłodzenie u niemowlęcia – czego unikać
- Przyczyny hipotermii u dzieci.
- Objawy hipotermii u dzieci.
- Hipotermia u dzieci – Co robić?
- Walka z wychłodzeniem podczas udzielania pierwszej pomocy.
Czym jest Hipotermia?
Hipotermia występuje, gdy temperatura ciała spada poniżej normalnych wartości, czyli 35°C. W przypadku dzieci i niemowląt, ich systemy termoregulacji są mniej rozwinięte, co czyni je bardziej podatnymi na zmiany temperatury.
Hipotermia, wychłodzenie u niemowląt. Przyczyny.
Niemowlęta, leżąc bez ruchu na przykład w wózku, wytwarzają mniej ciepła niż starsze dzieci lub dorośli, ponieważ ich mięśnie pracują jeszcze w sposób ograniczony i nieskoordynowany. Dzieci poniżej pierwszego roku życia są dodatkowo zagrożone hipotermią ze względu na niewielką masę ciała. Mokre ubrania lub pieluszka mogą znacznie przyspieszać utratę temperatury przez niemowlę. Co gorsza małe dzieci najczęściej nie są w stanie powiedzieć, że jest mu zimno, wiec dużo łatwiej przegapić wychłodzenie u noworodków.
Podsumowując – przyczyny hipotermii u niemowląt to:
– nieodpowiedni ubiór do temperatury otoczenia,
– mokre ubrania lub pieluszka przyspieszające wychłodzenie,
– niewielkie wytwarzanie ciepła przez niemowlę, ze względu na nierozwinięty układ mięśniowy i termoregulacji.
Hipotermia u niemowląt – Jak rozpoznać?
Pamiętaj, aby w czasie przebywania w chłodnym otoczeniu regularnie kontrolować temperaturę dziecka. Najłatwiej to zrobić wkładając rękę w okolice szyi lub klatki piersiowej dziecka. Sprawdzanie temperatury stópek czy rączek nie jest miarodajne, ponieważ kończyny wychładzają się najszybciej, lecz nie powoduje to zagrożenia.
Niepokojące objawy hipotermii u niemowląt to również:
- drżenia mięśniowe,
- nadmierna płaczliwość,
- nadmierna senność,
- sine usta i dłonie.
Wychłodzenie – jak ogrzać niemowlę
Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko nadmiernie się wychłodziło:
- Okryj je dodatkową warstwą tkaniny (ubraniem, kocykiem) oraz, jeśli to możliwe, udaj się do ciepłego pomieszczenia.
- Gdy będziesz w ciepłym otoczeniu zmień mokrą pieluszkę, zdejmij przemoczone ubrania.
- Połóż niemowlę na swojej klatce piersiowej i okryj się razem z nim kocem. To nie tylko pomoże przywrócić właściwą temperaturę ciała, ale także zadziała uspokajająco na niemowlę.
- Jeśli dziecko jest w pełnym kontakcie możesz podać mu coś ciepłego do picia.
- Jeśli dziecko jest podsypiające lub lejące wezwij zespół Pogotowia Ratunkowego.
Wychłodzenie u niemowlęcia – czego unikać
W przypadku hipotermii u dziecka poniżej pierwszego roku życia NIGDY nie rób następujących rzeczy:
- Nie rozbieraj dziecka w zimnym otoczeniu.
- Nie wkładaj dziecka do gorącej kąpieli.
- Nie pocieraj zimnych rączek i nóżek.
- Nie podawaj płynów jeśli dziecko nie jest w pełni przytomne.
Przyczyny hipotermii u dzieci
U starszych dzieci znacznie trudniej dochodzi do nadmiernej utraty ciepła. Najczęściej komunikują one, że jest im zimno, więc bardzo rzadko ulegają przypadkowej hipotermii w codziennych sytuacjach. Może jednak dojść do nadmiernego wychłodzenia w takich przypadkach jak:
- długie przebywanie w złych warunkach atmosferycznych
- wydłużona kąpiel w zimnej wodzie
- noszenie mokrych ubrań
- silne krwawienie
- zaburzenia świadomości.
Objawy hipotermii u dzieci.
Do najczęstszych objawów hipotermii u dzieci należą:
- temperatura ciała poniżej 35°C
- drżenia mięśniowe
- płaczliwość i pobudzenie
- nadmierna senność
- zasinienie ust i palców dłoni i stóp
Jak prawidłowo zmierzyć temperaturę dowiedz się, w kursie online pierwszej pomocy dziecku.
Hipotermia u dzieci – Co robić?
Jeśli dziecko jest przytomne i ma zachowane drżenia mięśniowe możesz zachęcić je do samodzielnego poruszania się (praca mięśni generuje ciepło). Udaj się do ciepłego i suchego pomieszczenia, a następnie zmień ubrania dziecka na suchą odzież. Możesz podać dziecku coś ciepłego do picia. Jednak jeśli dziecko ma zaburzenia świadomości, nie zachęcaj go do wysiłku fizycznego i nie podawaj mu niczego do picia. Przenieś je w ciepłe miejsca, jeśli to możliwe zmień ubrania na suche, ułóż w pozycji bocznej bezpiecznej i zadzwoń pod numer 999 lub 112.
Między innymi o tym, jak prawidłowo położyć dziecko w pozycji bocznej dowiesz się w kursie Pierwsza Pomoc Dzieciom:
Gdy nie ma możliwości przeniesienia dziecka w ciepłe miejsce, nie rozbieraj go z mokrych ubrań w zimnym otoczeniu. Użyj folii NRC, koców lub własnych ubrań, by ograniczyć dalszą utratę ciepła. NIE ZAPOMNIJ O IZOLACJI OD PODŁOŻA.
Walka z wychłodzeniem podczas udzielania pierwszej pomocy.
Mali poszkodowani, u których doszło do urazu, nagłej utraty przytomności lub zatrzymania krążenia wychładzają się dużo szybciej od swoich zdrowych rówieśników, a hipotermia często znacznie pogarsza ich stan. Dlatego dbanie o to, by dziecko traciło jak najmniej ciepła, jest jednym z priorytetów podczas udzielania pierwszej pomocy. U dzieci po urazie utrata temperatury już poniżej 36°C wpływa negatywnie na ich zdrowie.
Każdy pacjent w stanie zagrożenia zdrowia, powinien zostać zabezpieczony przy pomocy foli NRC. Należy szczelnie owinąć poszkodowanego za pomocą koca termicznego, pamiętając o izolacji od podłożą. Jednocześnie folia nie powinna utrudniać oddychania, oceny oddechu, oceny miejsca krwawienia czy uciskania klatki piersiowej. Jeśli podejrzewamy u dziecka hipotermię a warunki atmosferyczne są niesprzyjające, to poza pierwszą warstwą NRC powinniśmy zastosować dodatkową warstwę koców lub ubrań oraz kolejną folię NRC.
Jeśli chcesz zobaczyć jak zabezpieczyć dziecko w hipotermii zapisz się na kurs:
Hipotermia może stanowić stan zagrożenia zdrowia i życia u dziecka. Wpływa również negatywnie na nieprzytomnych poszkodowanych w wypadkach lub innych urazach.
Umiejętność rozpoznania oraz zwalczania nadmiernego wychładzania może być kluczowa podczas udzielania pierwszej pomocy.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak postępować w tym oraz innych sytuacjach mogących zagrażać Twojemu dziecku, zapraszamy na kurs online pierwszej pomocy dziecku.