Na pewno znasz kogoś, kto w związku ze swoją alergią panicznie boi się pszczół i ma w domu adrenalinę w obawie przed wstrząsem anafilaktycznym. Zdarzyło Ci się może, że po nałożeniu nowego kremu skóra odpowiedziała zaczerwienieniem albo po zjedzeniu orzechów, na które Twoje dziecko ma alergię, wyskoczyła mu wysypka na całym ciele. O ile miejscowe odczyny alergiczne są niegroźne i tymczasowe, to silna reakcja alergiczna stanowi zagrożenie życia. Jak udzielić pierwszej pomocy w takim przypadku? Przeczytaj ten artykuł, bo ta wiedza może Ci się przydać w najmniej oczekiwanym momencie.

Spis treści:

Silna reakcja alergiczna – przyczyny

Alergie są coraz powszechniejsze w dzisiejszych czasach. Możemy dyskutować nad przyczynami takiego stanu rzeczy, ale nie zmieni to faktu, że istnieje duża szansa na pojawienie się alergii u Twojego dziecka. W kontakcie z alergenem nasz organizm odpowiada w określony sposób. Odpowiedź ta może mieć charakter przewlekły lub wręcz przeciwnie, przebiegać bardzo gwałtownie. Tę drugą sytuację będziemy rozważać w tym artykule. Uczulać może składnik kosmetyku, proszku do prania, leku, sierść kota, pokarm (np. orzechy, owoce morza, cytrusy), jad owada. Sam alergen nie stanowi dużego zagrożenia dla organizmu, natomiast układ immunologiczny reaguje nieproporcjonalnie do sytuacji. Niebezpieczne jest wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego, który jest gwałtowną reakcją na alergen. Występuje u około 1–3% osób, głównie u dzieci i kobiet. Najczęstszymi przyczynami anafilaksji u dorosłych są leki (34%), pokarmy (31%) i jad owadów (20%). U dzieci wstrząs wywołany jest pokarmami (70%), jadem owadów (22%) i lekami (7%).

Silna reakcja alergiczna – objawy

Teoretycznie niegroźna substancja może spowodować u Ciebie albo Twojego dziecka szereg objawów. Najczęściej są to m.in.:

  • bladość skóry,
  • problemy oddechowe, duszność,
  • obrzęk np. warg, języka,
  • opuchlizna,
  • świąd,
  • wysypka, pokrzywka,
  • nudności, wymioty.

Jeśli reakcja organizmu jest bardzo gwałtowna, mamy do czynienia z wstrząsem anafilaktycznym, który może objawiać się silną dusznością, obrzękiem krtani i utratą przytomności. Wtedy może pomóc jedynie farmakologia. W dalszej części tekstu dowiesz się, co robić, gdy u Twojego dziecka dojdzie do silnej reakcji alergicznej.

Reakcja alergiczna – co robić

W przypadku alergii skórnej na np. nowy krem, wystarczy zmyć produkt, nie podrażniać dodatkowo skóry, a kosmetyk przekazać mamie albo koleżance. O ile same nie mają alergii na składniki kremu. Przy występującej duszności najlepsza będzie pozycja półsiedząca. Możesz otworzyć okno, żeby zapewnić dopływ świeżego powietrza. Jeśli dziecko zjadło coś, na co ma silną alergię, wypłucz mu usta wodą. Przy zapyleniu albo obecności w pomieszczeniu zwierzęcia, na które alergik mocno reaguje, wyprowadzamy dziecko, żeby przerwać działanie szkodzącego czynnika. Jeżeli masz leki przeciwhistaminowe, możesz je podać. Za każdym razem obserwujemy dziecko i jeśli mamy jakieś obawy odnośnie jego zdrowia, konsultujemy problem z lekarzem. Użądlenia głowy, szyi, a w szczególności jamy ustnej czy gardła są przesłanką do wezwania pogotowia.

Wstrząs anafilaktyczny – pierwsza pomoc

Sytuacja jest groźna i wymaga natychmiastowej reakcji, jeśli doszło do utraty przytomności, a w skrajnych przypadkach nawet do zatrzymania krążenia. Liczy się czas. Szybko wezwij zespół ratownictwa medycznego. Jak? Kliknij tutaj: Wezwanie zespołu. Wstrząs anafilaktyczny stanowi bezpośrednie zagrożenie życia pacjenta. Musisz działać szybko, by uratować drugiego człowieka. Jeżeli wcześniej członek Twojej rodziny miał tego typu objawy, to z pewnością masz w swojej domowej apteczce adrenalinę w ampułkostrzykawce lub autowstrzykiwaczu np. EpiPen. Algorytm postępowania krok po kroku:

  1. Zdejmij górne zabezpieczenie we wstrzykiwaczu.
  2. Zlokalizuj przednio-boczną część uda poszkodowanego,
  3. Przy zagrożeniu życia nie trać czasu na rozbieranie i dezynfekcję miejsca wkłucia.
  4. Energicznie wbij EpiPen w udo dziecka. Przytrzymaj do 10 sekund.
  5. Usuń wstrzykiwacz i rozmasuj miejsce wkłucia.
  6. Zanotuj godzinę podania adrenaliny.
Silna reakcja alergiczna

Jeżeli nie masz adrenaliny albo doszło do utraty przytomności, sprawdź drożność dróg oddechowych. Przy stwierdzonym oddechu ułóż poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. W przypadku braku oddechu – przejdź do resuscytacji. Tutaj dowiesz się, jak przeprowadzić RKO u dziecka.

Kurs pierwszej pomocy dzieciom online

Podsumowując, silna reakcja alergiczna może wystąpić nagle i wynikać z kontaktu z różnymi alergenami. Przy stwierdzonej alergii należy unikać czynnika, który ją wywołuje. W niektórych przypadkach skuteczne są leki przeciwhistaminowe. Po epizodzie wstrząsu anafilaktycznego niezbędne jest posiadanie w apteczce adrenaliny. Przede wszystkim warto zainwestować w wiedzę i skorzystać z naszego kursy pierwszej pomocy dzieciom online.

Już dzisiaj sprawdź, jak postępować, gdy Twoje dziecko:

  • użądliła pszczoła,
  • straciło przytomność,
  • spadło ze schodów,
  • połknęło baterię,
  • oparzyło się.

Kurs zapewni Ci kompleksową, aktualną wiedzę i niezbędne umiejętności, dzięki którym będziesz mógł uratować życie i zdrowie bliskich w sytuacji zagrożenia. Zaufaj zawodowcom. 36 lekcji w formie video, same konkrety przedstawione przez doświadczonych ratowników medycznych. Koniecznie sprawdź już teraz:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *