Drgawki u dziecka występują nagle i mogą być niebezpieczne. Jesteś sam w domu i nie wiesz, co robić? Dzięki poniższym poradom będziesz umiał poprawnie zareagować na tak stresującą sytuację. Wyjaśnię Ci, jakie mogą być przyczyny wystąpienia drgawek u dziecka, jak je odróżnić od dreszczy gorączkowych oraz czego nie wolno robić w trakcie napadu.

Spis treści:

Co zrobić, gdy dziecko ma dreszcze

Na początku rozróżnić musimy dwa rożne objawy: dreszcze i drgawki. Samo drżenie, dreszcze np. gorączkowe to nie to samo co napad drgawek. Przy dreszczach nie dochodzi do utraty przytomności i często jest to naturalna reakcja organizmu na zimno, stres czy narastającą gorączkę. Dreszcze to mimowolne skurcze mięśni, najczęściej rąk i nóg. Pewnie zdarzyło Ci się marznąć na przystanku autobusowym czy tramwajowym i trząść się z zimna. W tym przypadku drżenia podwyższają temperaturę ciała wychłodzonego przez czynniki zewnętrzne. Nie zagrażają życiu ani zdrowiu dorosłego ani dziecka. Dreszcze występują często w trakcie infekcji, gdy temperatura rośnie. Dziecku może być zimno, domaga się przykrycia kołderką, szczęka zębami i się trzęsie. Nie traci jednak kontaktu z otoczeniem. Sięgnij do apteczki po termometr. Jeżeli temperatura dziecka wynosi powyżej 38°C i widzisz, że chory się męczy, obniżaj gorączkę za pomocą zimnych okładów i środków farmakologicznych. Wyższa temperatura to forma obrony organizmu przed patogenami chorobotwórczymi, więc nie należy jej zbyt wcześnie obniżać. Chcesz wiedzieć, jak postępować przy gorączce u dziecka? Przejdź tutaj: Gorączka u dziecka pierwsza pomoc.

Jak rozpoznać drgawki u dziecka

Drgawki to inaczej konwulsje (łac. convulsiones). To, co odróżnia dreszcze od drgawek to utrata przytomności, która może stanowić zagrożenie życia albo zdrowia w związku z m.in. upadkiem na  podłogę. Drgawkom towarzyszą:

  • szczękościsk,
  • prężenie ciała,
  • zaciskanie pięści,
  • wyprostowane nogi,
  • ślinienie się.

Początek napadu jest zwykle nagły, trwa do 3-5 minut i samoistnie ustępuje. Istnieje ryzyko powstania niedrożności oddechowej, jeśli poszkodowany w momencie rozpoczęcia ataku np. coś jadł. Z kolei przedłużający się napad może prowadzić do znacznego niedotlenienia mózgu. W wyniku utraty przytomności poszkodowany może ulec urazowi przy upadku lub w trakcie mimowolnych, silnych drgań ciała.

Co powoduje drgawki u dziecka

Przyczyn ataku drgawek jest wiele. Zawsze po pierwszym wystąpieniu tego typu objawów należy przeprowadzić diagnostykę pacjenta. Najczęstsze przyczyny to:

  • Schorzenia neurologiczne, jak np. padaczka.
  • Wysoka gorączka u dzieci (drgawki gorączkowe).
  • Zatrucia.
  • Zaburzenia metaboliczne: hipoglikemia, zaburzenia elektrolitowe.
  • Urazy głowy, guzy mózgu, niedotlenienie ośrodkowego układu nerwowego.
  • Tężec – ciężka choroba układu nerwowego.

Drgawki gorączkowe występują u ok. 5% dzieci między 6. miesiącem a 5. rokiem życia przy temperaturze ciała powyżej 38°C.

Pierwsza pomoc u dzieci – co zrobić, gdy dziecko ma drgawki

Drgawki wymagają udzielenia natychmiastowej pomocy. Jeżeli drgawki u dziecka pojawiły się po raz pierwszy, należy wezwać pogotowie ratunkowe. Jak postępować przy ataku drgawek? Już wyjaśniam.

  1. Zachowaj spokój.  Zapanowanie nad własnym stresem pomoże Ci skoncentrować się na udzieleniu pierwszej pomocy dziecku.
  2. Przytrzymaj głowę dziecka, by nie doznało urazu. Odsuń ostre przedmioty i usuń potencjalne zagrożenia.
  3. Po zakończeniu napadu dziecko może być być nieprzytomne. Połóż je w pozycji bocznej ustalonej i udrożnij jego drogi oddechowe.
  4. Kontroluj oddech dziecka w oczekiwaniu na przyjazd zespołu ratownictwa medycznego.
  5. Przy stwierdzonej padaczce jak najszybciej podaj dziecku lek doodbytniczy jak np. relanium, który zawiera diazepam i wykazuje działanie uspokajające na ośrodkowy układ nerwowy.
  6. W przypadku braku oddechu rozpocznij resuscytację krążeniowo oddechową u dziecka. Kliknij i dowiedz się jak ją przeprowadzić.

Jeżeli epizody drgawek występują seryjnie, może to wskazywać na stan drgawkowy, który wymaga szybkiej hospitalizacji.

drgawki u dziecka

Drgawki u dziecka – czego nie robić

Atak drgawek u dziecka potrafi mocno zaniepokoić rodzica. W panice możesz nie wiedzieć, jak się zachować, by nie popełnić błędu. Nigdy nie otwieraj ust dziecka na siłę podczas napadu. Nie podawaj mu płynów ani nie wkładaj nic do buzi. Po ustąpieniu drgawek maluch może być zmęczony, „splątany” i potrzebować odpoczynku. Nie próbuj pionizować poszkodowanego. Drgawki mogą mieć różne przyczyny. Zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem po pierwszym incydencie wystąpienia drgawek u dziecka, aby wykluczyć poważne problemy zdrowotne. Nie można bagatelizować sytuacji.

Kurs pierwszej pomocy u dzieci online

Bezpieczeństwo najmłodszych jest dla każdego z nas najważniejsze, dlatego warto zainwestować w wiedzę, jak udzielać pierwszej pomocy. Sprawdź nasz kurs pierwszej pomocy dzieciom online:

Jedyny tak profesjonalny kurs przygotowany przez ratowników medycznych z wieloletnim doświadczeniem. Gwarantuję Ci zdobycie wiedzy i umiejętności, dzięki którym będziesz spokojny, a dziecko będące pod Twoją opieką – bezpieczne. Kurs składa się z krótkich i treściwych 36 lekcji w formie video. Do kogo jest skierowany? Nasz kurs to must-have, jeśli:

  • spodziewasz się dziecka,
  • jesteś rodzicem małego dziecka,
  • jesteś dziadkiem, opiekunem, nianią i odpowiadasz za bezpieczeństwo dzieci będących pod Twoją opieką,
  • rozszerzasz dietę niemowlaka,
  • pracujesz w przedszkolu, żłobku, klubie malucha,
  • chcesz sprawić komuś niebanalny i przydatny prezent: dla świeżo upieczonych rodziców, z okazji „baby shower” czy „gender reveal party”.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *