Jeśli masz w domu małe dziecko, to doskonale wiesz, jak trudno dopilnować, by nie włożyło do ust jakiegoś małego przedmiotu. Zwłaszcza raczkujące niemowlaki są bardzo ciekawe świata i wszystko je interesuje. Z pewnością, gdy jakiś przedmiot trafi w ręce takiego malucha, to będzie chciał sprawdzić, czy zmieści się mu np. w nosie oraz jak smakuje. Poznawanie świata może się skończyć poważnymi obrażeniami, więc koniecznie poświęć 3 minuty, żeby dowiedzieć się, jak udzielić pierwszej pomocy.

Spis treści:

Włożenie do ucha albo nosa małego przedmiotu – postępowanie

Myślisz, że już nic Cię nie zdziwi, a tu proszę – klocek znanej marki w niewyjaśniony sposób nagle znajduje się w nosie albo uchu dziecka, które jest pod Twoją opieką. Nie wiesz, kiedy to się stało, ale musisz działać. Dziecko płacze i potrzebna jest Twoja interwencja. Jeżeli mały przedmiot utknął w nosie, poproś malucha o jego wydmuchanie. Dobrym pomysłem jest także użycie pęsety, nawet jeśli przedmiot trafił do ucha. W przypadku nieskuteczności podejmowanych prób usunięcia ciała obcego z narządu węchu czy słuchu, pozostaje Ci zgłosić się do poradni laryngologicznej lub szpitalnego oddziału ratunkowego.

Połknięcie małego przedmiotu – co robić

Poważnym problemem może być połknięcie małego przedmiotu. Jest to powszechne zjawisko wśród dzieci. Większość przypadków ma charakter bezobjawowy, a połknięte drobne przedmioty przechodzą przez przewód pokarmowy bez żadnych powikłań. Nigdy nie należy jednak lekceważyć sytuacji i konieczna jest konsultacja lekarska. Nie podawaj dziecku nic do picia ani jedzenia. Jeżeli dziecko oddycha, zgłoś się z nim na szpitalny oddział ratunkowy. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, zadzwoń po zespół ratownictwa medycznego, korzystając z numeru 112 albo 999. Sytuację, gdy doszło do zadławienia albo zachłyśnięcia, omawiamy w artykule o zadławieniach. Uwagę rodziców powinno zwrócić krztuszenie się, ból za mostkiem, ślinotok, niemożność połykania.

ciało obce

Dziecko połknęło baterię – pierwsza pomoc

Wyjątkowo groźnym zdarzeniem jest połknięcie baterii. W ostatnim dziesięcioleciu lawinowo wzrosła częstość takich wypadków. Zwykle ma to miejsce w zaciszu domu, czyli tam, gdzie teoretycznie nasze maluchy powinny być najbezpieczniejsze. Małe, zegarkowe baterie (guzikowe) stanowią ok. 2% ciał obcych połykanych przez dzieci i mogą stanowić poważne zagrożenie życia. Takie okrągłe baterie znajdują się nie tylko w zegarkach, ale także w pilotach, zabawkach, grających kartkach urodzinowych, wagach, termometrach elektronicznych, kalkulatorach, świecących breloczkach. Z wyglądu mogą przypominać cukierki. Najcięższe uszkodzenia wewnętrzne wynikają z połknięcia baterii litowych. Lit ma właściwości żrące, uszkadza układ oddechowy, nerwowy, pokarmowy, a także sercowo-naczyniowy.  Ze względu na swój rozmiar, stwarzają one także największe ryzyko utknięcia w przełyku. U 12,6% pacjentów w wieku poniżej 6 lat z ogniwami litowymi w przełyku występują ciężkie powikłania zagrażające życiu, m.in.: perforacja przełyku, tchawicy, przetoki, rozedma śródpiersia, zapalenie śródpiersia. Co ciekawe, w przypadku połknięcia nowych baterii mogą wystąpić trzykrotnie groźniejsze komplikacje niż po połknięciu używanych. Obrażenia wynikające z dostania się baterii do organizmu występują na skutek:

  • działania bezpośredniego ciśnienia mechanicznego (w efekcie niedokrwienie i martwica),
  • oparzenia chemicznego i uszkodzenia błony śluzowej w wyniku wycieku elektrolitu,
  • wytwarzania prądu elektrycznego o niskim napięciu od bieguna ujemnego. Skutki oparzenia mogą postępować nawet po kilku dniach, tygodniach usunięciu baterii,
  • toksyczności baterii, która zawiera metale ciężkie, w tym rtęć (istnieje ryzyko toksyczności ogólnoustrojowej).

Szybkie rozpoznanie i podjęcie decyzji odnośnie dalszego postępowania pozwala uniknąć niebezpiecznych dla zdrowia powikłań. Pierwszym działaniem w przypadku połknięcia baterii powinien być telefon na pogotowie. W szpitalu dziecko prawdopodobnie czeka badanie RTG, by ustalić, czy i w jakiej części organizmu znajduje się bateria. Od tego zależy dalsze postępowanie. Zobacz, jakie konsekwencje mogą wystąpić, gdy bateria dostanie się do organizmu:

Zapobieganie i kurs pierwszej pomocy

Przede wszystkim sprawdź, czy Twoje dziecko nie ma dostępu do małych przedmiotów, w tym szczególnie niebezpiecznych baterii. Upewnij się, że zabawki, piloty i inne tego typu przedmioty są odpowiednio zabezpieczone przed małymi, ciekawymi świata maluchami. Wszystkie zapasowe baterie schowaj w odpowiednim miejscu. Zapobieganie groźnym dla zdrowia i życia wypadkom jest kluczowe. Nie jesteśmy w stanie zapobiec wszystkim takim zdarzeniom, dlatego warto zainwestować w kurs pierwszej pomocy. W obecnych czasach nie musisz nawet wychodzić z domu i marnować czasu na dojazd. Siedząc wygodnie w fotelu albo na kanapie możesz zdobyć wiedzę i umiejętności, dzięki którym poczujesz się pewnie, udzielając pierwszej pomocy. Jesteśmy doświadczonymi ratownikami medycznymi, więc nasz kurs jest w pełni profesjonalny i kompleksowy, z aktualną wiedzą. Z 36 lekcji video dowiesz się, co zrobić, gdy np. dziecko się zadławi, oparzy, straci przytomność, zatruje się chemią domową, będzie wymagało resuscytacji. Upewnij się, że osoby, które opiekują się Twoim dzieckiem, także wiedzą, jak udzielać mu pomocy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *