Porażenie prądem może zdarzyć się każdemu, niezależnie od wieku i doświadczenia. Często jest wynikiem nieuwagi lub nieostrożności podczas pracy z elektrycznymi urządzeniami lub instalacjami. Pierwsza pomoc po porażeniu prądem może pomóc uniknąć poważnych obrażeń lub nawet uratować życie. Poniżej przedstawię Ci kroki, które powinieneś podjąć w takiej sytuacji.

Spis treści:

Porażenie prądem – czy zawsze jest niebezpieczne?

Porażenie prądem elektrycznym może powodować chwilową utratę przytomności, a u innych  kończy się nawet śmiercią. Uzależnione jest to od wysokości napięcia i natężenia prądu, czasu jego działania oraz drogi przepływu. Jak wiadomo, wilgoć to doskonały przewodnik elektryczności. Niebezpieczna jest podłączona suszarka, znajdująca się w pobliżu np. wanny. Małe dziecko może wkładać coś do kontaktu albo dotknąć niezabezpieczonych przewodów. Należy opdowiednio zabezpieczyć takie miejsca w domu. Zdarzają się także sytuacje, gdy przyczyną porażenia jest uderzenie pioruna. Osoba porażona prądem upada gwałtownie, zaciskając przy tym ręce. W miejscu zetknięcia z prądem występuje oparzenie skóry. Często jest bardzo rozległe. Zaburzone zostają podstawowe funkcje życiowe: działanie środkowego układu nerwowego, układu oddychania oraz krążenia.

porażenie prądem przerwany kabel

Porażenie prądem – pierwsza pomoc

Najważniejsze przy porażeniu prądem elektrycznym jest zadbanie o własne bezpieczeństwo. Zawsze powtarzam, że dobry ratownik to żywy ratownik. Nigdy nie dotykaj osoby porażonej prądem, zanim nie odłączy się jej od źródła prądu! Odłącz bezpieczniki, wyjmij z gniazdka wtyczkę urządzenia elektrycznego, które spowodowało porażenie. Jeśli poziom napięcia jest mniejszy niż 1kV, odsuń kabel elektryczny od poszkodowanego. Użyj do tego przedmiotu, który nie przewodzi prądu. Może być  to np. drewniany kij od szczotki. Jeśli uznasz, że udzielenie pomocy naraża Cię na niebezpieczeństwo, możesz odstąpić od udzielenia pomocy. W takiej sytuacji Twoim obowiązkiem jest wezwanie służb profesjonalnych, takich jak straż pożarna i pogotowie ratunkowe.

Schemat postępowania krok po kroku:

  1. Odłącz prąd i upewnij się, że nie grozi Ci niebezpieczeństwo. Jeśli osoba jest nadal pod napięciem, nie próbuj jej dotykać bez izolacji.
  2. Podejdź do poszkodowanego. Sprawdź jego przytomność i oddech.
  3. Jeżeli jest przytomny, zwróć uwagę, czy nie ma poparzeń na ciele. Należy je schłodzić w chłodnej wodzie przez min. 20 minut i założyć sterylny opatrunek hydrożelowy (np. Aqua-Gel).
  4. W przypadku, gdy poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha, połóż go w pozycji bocznej ustalonej i wezwij pomoc, dzwoniąc na nr 112 lub 999.
  5. W razie stwierdzenia braku oddechu, przejdź natychmiast do resuscytacji krążeniowo-oddechowej i zleć komuś, by zadzwonił po ambulans. Jak przeprowadzić RKO u dziecka, dowiesz się z tego artykułu RKO dziecko.

Prawdopodobnie doszło do zatrzymania krążenia. Jeżeli znajdujecie się w miejscu publicznym, poproś kogoś, żeby zlokalizował i przyniósł defibrylator AED. Użycie go w pierwszych 3-4 minutach od zatrzymania akcji serca zwiększa szanse na przeżycie poszkodowanego aż do 70%. Nie przerywaj resuscytacji aż do przyjazdu ratowników albo przywrócenia funkcji życiowych.

Porażenie prądem jest zawsze powodem, by skonsultować pacjenta w szpitalu lub natychmiast wezwać zespół ratownictwa medycznego.

Porażenie prądem a kurs pierwszej pomocy

Pierwsza pomoc po porażeniu prądem to kluczowy element ratowania życia i zapobiegania poważnym obrażeniom. Ważne jest, aby działać ostrożnie, unikać ryzyka własnego porażenia i szybko wezwać pomoc medyczną. Warto również zainwestować w szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, aby być przygotowanym na sytuacje awaryjne. Mamy wieloletnie doświadczenie w ratowaniu ludzkiego życia i zdrowia. Możesz skorzystać z naszego profesjonalnego kursu pierwszej pomocy online. Chcemy Ci przekazać wiedzę, dzięki której poczujesz się pewnie w udzielaniu pierwszej pomocy. Przestaniesz się bać, panikować i rozkładać ręce, gdy ktoś bliski potrzebuje Twojej pomocy. Gwarantujemy pełne zadowolenie. Nie licz na to, że ambulans przyjedzie na pomoc w 3 minuty. Zdrowie i życie Twoich bliskich jest w Twoich rękach! Nie odkładaj tego na później. Sprawdź nasz kurs już TERAZ: https://www.uratuj.com/

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *