Jedziesz z dzieckiem do rodziców. W planie macie imprezę urodzinową babci i spacery po okolicy, w której się wychowałeś. Dbasz o bezpieczeństwo i fotelik samochodowy dla Twojego malucha jest odpowiednio dobrany. Wydarza się jednak coś niespodziewanego. Na prostej drodze samochód z naprzeciwka zmienia pas ruchu i wjeżdża w bok Waszego. Udaje Ci się wyjść z tego zdarzenia bez obrażeń, szybko biegniesz do swojego dziecka. Wypadek drogowy może zdarzyć się każdemu. Wiesz, co robić? Jeśli nie do końca, przeczytaj ten artykuł.

Spis treści:

Wypadki drogowe – statystyka

Jak myślisz, jakie są szanse na to, że powyższy scenariusz może Cię dotyczyć? W 2022 roku policja otrzymała zgłoszenia o 21 322 wypadkach drogowych, mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu.  Widoczny jest co prawda spadek o 6,5% w porównaniu z rokiem 2021, ale to wciąż duża liczba.

Wypadki drogowe statystyka

Źródło: https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

Najwięcej wypadków miało miejsce w miesiącach letnich.  Piątki są rzeczywiście pechowe, jeśli chodzi o śmiertelność. W porze wieczornej i nocnej na drogach nieoświetlonych występuje największy wskaźnik osób zabitych. Zdecydowana większość wypadków spowodowana jest zderzeniem bocznym pojazdów, a sprawcami są najczęściej mężczyźni. W 2022 roku w wypadkach drogowych poszkodowanych zostało 26 639 osób, w tym śmierć poniosło 1 896 osób. Najwięcej ofiar zginęło w sierpniu. Poza obszarem zabudowanym w co piątym zdarzeniu ginął człowiek, a na obszarze zabudowanym co dwudziesty. W minionym roku 53 dzieci do lat 14 poniosło śmierć, a 1 863 doznało obrażeń.  Nasilenie wypadków z udziałem dzieci występuje w miesiącach letnich ze względu na wakacje. Nie ma się czym chwalić, jeśli chodzi o statystyki: w 2021 roku najwyższy wskaźnik zabitych na 100 wypadków odnotowano właśnie w Polsce – 9,8. Jak widzisz, sytuacja, w której będziesz musiał udzielić pierwszej pomocy w wypadku komunikacyjnym, nie jest tak mało prawdopodobna, jak Ci się wydaje.

Obowiązek udzielenia pierwszej pomocy – kogo dotyczy

Kodeks karny przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności za nieudzielenie pomocy:

§ 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Tak więc każdy z nas ma obowiązek udzielenia pomocy, jeśli widzi sytuację zagrażającą życiu lub zdrowiu drugiego człowieka. Będąc świadkiem lub uczestnikiem wypadku drogowego nie możesz przejść obok niego obojętnie. Wyjątkiem jest obawa o swoje życie i zdrowie. Jesteś zwolniony z udzielania pierwszej pomocy, jeśli czujesz, że grozi Ci niebezpieczeństwo. Wtedy wystarczy wezwać odpowiednie służby. Przepisy dotyczące obowiązku udzielenia pierwszej pomocy znajdziesz również w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Osoba kierująca pojazdem w razie uczestnictwa w wypadku drogowym jest zobowiązana:

  • udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku lub rannym,
  • wezwać policję i zespół ratownictwa medycznego.

Przepisy Kodeksu drogowego rozciągają powyższy obowiązek na wszystkich uczestników zdarzenia.

wypadek drogowy pierwsza pomoc

Wypadek drogowy – bezpieczeństwo

O co musisz najpierw zadbać, gdy jesteś świadkiem wypadku albo jego uczestnikiem? Zachowanie bezpieczeństwa to priorytet! Dobry ratownik to żywy ratownik. Niezależnie od tego, czy jest to wypadek samochodowy, motocyklowy, na hulajnodze czy skuterze, musisz zadbać o swoje bezpieczeństwo, zanim przejdziesz do udzielania pierwszej pomocy.

  1. Jeżeli jesteś świadkiem wypadku, zaparkuj swój samochód w odpowiednim miejscu, by nie stwarzał zagrożenia i nie blokował miejsca dla służb ratunkowych, które należy wezwać.
  2. Włącz w pojeździe światła awaryjne, chyba że samochód ich nie ma – wtedy trzeba włączyć światła pozycyjne. Pamietaj o zaciągnięciu hamulca ręcznego.
  3. Zanim wysiądziesz z auta, upewnij się, że nic Ci nie grozi (pożar, zagrożenie porażenia prądem). Ubierz kamizelkę odblaskową, jeśli ją posiadasz.
  4. Ustaw trójkąt ostrzegawczy w odległości zgodnej z przepisami Kodeksu drogowego. Na autostradzie lub drodze ekspresowej wynosi ona 100 m, a poza obszarem zabudowanym 30-50 m. Na terenie zabudowanym trójkąt może stać bezpośrednio za lub na pojeździe.

Jak udzielić pierwszej pomocy przy wypadku drogowym?

Czasem to minuty decydują o czyimś życiu, więc nie zwlekaj, tylko szybko wezwij służby, dzwoniąc pod numer 112. Podaj jak najdokładniej miejsce wypadku, liczbę i stan poszkodowanych.  W przypadku, gdy nie możesz otworzyć drzwi uszkodzonego samochodu (ani bagażnika), rozbij szybę jak najbardziej oddaloną od ofiary, która znajduje się w środku. Możesz użyć do tego celu gaśnicy samochodowej. Nie przemieszczaj rannego, jeśli nie grozi mu niebezpieczeństwo. Mógłbyś doprowadzić do pogorszenia jego stanu zdrowia. Czekaj na przyjazd ratowników, jeśli ofiara wypadku jest przytomna, oddycha, nie ma silnego krwotoku.

  • Sprawdź świadomość poszkodowanego.
  • Skontroluj jego oddech,
  • Upewnij się, że nie ma dużego krwawienia.
  • Przykryj go, żeby się nie wychłodził i wspieraj psychicznie do przyjazdu służb.

Jeśli tylko istnieje jakieś niebezpieczeństwo, szybko ewakuuj ofiarę. Dziecko możesz wyciągnąć razem z fotelikiem, jeśli zajmie Ci to mniej czasu niż odpinanie i wyciąganie z pasów. Należy zadbać o stabilizację kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku szyjnym. W przypadku zagrożenia wystąpienia niedrożności dróg oddechowych, poszkodowany charczy, wymiotuje, pluje krwią, ułóż go w pozycji bocznej ustalonej. Obserwuj, czy oddycha. Zawsze, gdy zaobserwujesz, że doszło do zatrzymania krążenia i poszkodowany nie oddycha, przejdź do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

https://www.uratuj.com/utrata-przytomnosci/

Są w życiu sytuacje, na które nie mamy wpływu. Ważne jest jednak przygotowanie, by w momencie kryzysowym zareagować odpowiednio. Warto przećwiczyć i przypomnieć sobie zasady pierwszej pomocy. Czas jest bardzo ważny, gdy ktoś potrzebuje ratunku. Miej pewność, że wiesz, co trzeba zrobić, by pomóc dziecku. Sprawdź nasz kurs online pierwsza pomoc dzieciom. Gwarantujemy aktualną wiedzę i same konkrety!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *