Z tego tekstu dowiesz się, co Ci grozi za połamanie żeber poszkodowanego w trakcie resuscytacji, czy możesz wybić szybę w rozgrzanym samochodzie bez obaw o skutki cywilno-prawne oraz co jest lepsze: brak udzielenia pierwszej pomocy czy nieprawidłowo udzielona.

Spis treści:

Pierwsza pomoc – czy każdy musi jej udzielić?

W Polsce istnieją przepisy prawne, które regulują kwestie związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Najważniejszą podstawą prawną udzielania pierwszej pomocy jest Kodeks karny. §1 artykułu 162 przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3 za nieudzielenie pomocy osobie zagrożonej utratą życia lub zdrowia. Tak więc osoby będące świadkami sytuacji, w której udzielenie pomocy jest konieczne dla ocalenia zdrowia lub życia, powinny podjąć działania, aby pomóc poszkodowanym. Ustawa Prawo o ruchu drogowym mówi: „Jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest obowiązany ponadto udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać zespół ratownictwa medycznego i policję.” Co istotne, Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym zapewnia, że w przypadku naruszenia nietykalności cielesnej ratującego, jest to traktowane tak jak napaść  na funkcjonariusza publicznego np. policjanta. Nie przechodź obojętnie obok osoby, która leży bezwładnie na ławce w parku czy na dworcu. Człowiek, który wygląda na będącego pod wpływem alkoholu, może okazać się chorym, potrzebującym Twojej pomocy. Udzielenie pomocy jest nie tylko Twoim obowiązkiem prawnym, ale także moralnym.

Pierwsza pomoc a prawo

Kiedy można odstąpić od udzielania pierwszej pomocy?

Istnieją pewne sytuacje, w których osoba może zdecydować się na odstąpienie od udzielania pierwszej pomocy. Jeśli udzielenie pomocy niesie za sobą ryzyko dla osoby pomagającej, na przykład w przypadku niebezpiecznych substancji czy sytuacji, wystarczy wezwać odpowiednie służby. W tym przypadku jest to również forma pomocy. Decyzja o odstąpieniu od udzielania pierwszej pomocy zawsze zależy od konkretnej sytuacji i oceny ryzyka przez osobę będącą świadkiem zdarzenia. Zawsze zanim przystąpisz do udzielania pierwszej pomocy, oceń bezpieczeństwo poszkodowanego i swoje. Jeśli miejsce jest niebezpieczne, zadzwoń pod numery alarmowe i postaraj się ewakuować poszkodowanego w bezpieczne miejsce. Przykładem może być wypadek komunikacyjny czy porażenie prądem.

Pierwsza pomoc a uszkodzenie mienia.

Zgodnie z polskimi przepisami, w sytuacjach nagłych, gdy udzielanie pierwszej pomocy jest konieczne dla ratowania zdrowia lub życia drugiego człowieka, możliwe jest zniszczenie czyjegoś mienia w celu udzielenia pomocy. Dobra materialne nie mają takiej wartości jak ludzkie życie. Jeśli niezbędne jest zniszczenie mienia w celu udzielenia pomocy poszkodowanemu np. rozbicie szyby w rozgrzanym samochodzie, by uratować pozostające w nim dziecko, osoba podejmująca taką decyzję nie będzie ponosić odpowiedzialności prawnej za to działanie. Oczywiście taka decyzja powinna być podjęta z rozwagą i tylko w przypadkach, gdy nie ma innej możliwości udzielenia pomocy.

Co grozi za nieprawidłowe udzielenie pierwszej pomocy?

Boisz się podejmowania pomocy poszkodowanemu w obawie przed oskarżeniami o np. złamanie żeber podczas resuscytacji? Zastanów się, czy Ty wolałbyś mieć połamane żebra, czy stracić życie. Odpowiedź jest prosta. Podjęcie działań z zakresu pierwszej pomocy zwiększa szanse na przeżycie drugiego człowieka. Pamiętaj, że dzwoniąc pod numer 112 czy 999, poza wezwaniem pomocy, uzyskasz profesjonalną instrukcję działania. Warto przypomnieć sobie te numery ratunkowe oraz schemat skutecznego wzywania pomocy w sytuacjach zagrożenia.

Osoby udzielające pierwszej pomocy nie muszą obawiać się odpowiedzialności karnej za nieumiejętne jej udzielenie bądź popełnienie błędu podczas niesienia pomocy poszkodowanym.

Ważne jest, by mieć aktualną wiedzę z zakresu pierwszej pomocy. Już wkrótce będziesz mógł wziąć udział w pierwszym tak kompleksowym szkoleniu z pierwszej pomocy online. Bez wychodzenia z domu nabędziesz umiejętności i wiedzę, dzięki którym ratowanie ludzkiego życia i zdrowia przestanie być trudne. Już dziś skorzystaj z naszego szkolenia pierwszej pomocy dziecku.

Wszystkie nasze kursy prowadzą wykwalifikowani ratownicy medyczni. Dowiedz się, jak pomóc dziecku i dorosłemu, gdy:

  • spadnie z wysokości,
  • zadławi się,
  • oparzy się olejem,
  • dostanie krwotoku,
  • przechodzi udar,
  • ulegnie podtopieniu.

Chcesz odświeżyć swoją wiedzę z zakresu pierwszej pomocy? Zasubskrybuj mój kanał na YouTube, gdzie dzielę się swoją wiedzą zdobytą w ciągu wielu lat pracy jako ratownik medyczny i wykładowca:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *