W wielu krajach praktyka nauki i udzielania pierwszej pomocy zaczyna się już od najmłodszych lat. Świadomość zagrożeń, zapewnienie bezpieczeństwa i skuteczne udzielanie pierwszej pomocy leżą u podstaw rozwiniętego społeczeństwa. Pomimo jasnych dowodów naukowych mówiących o tym, że mózg osoby, która nie oddycha umiera po 4 minutach to nadal wielu z nas wieży, że pierwsza pomoc jest trudna i jest zadaniem dla specjalistów więc lepiej wezwać ambulans niż działać!

Ludzie boją się udzielać pierwszej pomocy z wielu powodów, takich jak:

  1. Brak wiedzy i umiejętności – jeśli ktoś nie ma odpowiedniej wiedzy i umiejętności dotyczącej udzielania pierwszej pomocy, może czuć się niepewnie w sytuacjach awaryjnych. Może pomyśleć, że zaszkodzi poszkodowanemu.
  2. Obawa przed pogorszeniem sytuacji – niektórzy ludzie boją się, że ich działanie może pogorszyć sytuację lub spowodować dodatkowe szkody np. połamanie żeber.
  3. Lęk przed odpowiedzialnością – udzielanie pierwszej pomocy oznacza odpowiedzialność za czyjeś zdrowie i życie, co może być przytłaczające dla niektórych osób.
  4. Lęk przed odpowiedzialnością prawną. Wielu osobom wydaje się, że poszkodowany może ich oskarżyć za np. wyciągnięcie ich z samochodu podczas wypadku.
  5. Strach przed reakcją pacjenta – niektórzy ludzie mogą boją się reakcji pacjenta, np. jeśli pacjent jest agresywny lub bardzo bolesny.
  6. Trauma – jeśli ktoś miał już do czynienia z trudną sytuacją związaną z pierwszą pomocą, może mieć trudności z radzeniem sobie z podobnymi sytuacjami w przyszłości.
  7. Znieczulica społeczna i rzucanie odpowiedzialności na kogoś innego
  8. Obrzydzenie przed bezpośrednim kontaktem z poszkodowanym i wiara w to, że każdemu trzeba wykonać np. usta- usta

Czy warto w taki razie wierzyć w mity?

W powyższym filmie rozprawiam się z mitami dotyczącymi pierwszej pomocy. Twoje dziecko jest bezpieczne, gdy Ty jesteś przygotowany! Weź sprawy w swoje ręce i naucz się jak zostać skutecznym ratownikiem i odpowiedzialnym rodzice weź udział w naszym kursie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *